Kamienie szlachetne to naturalnie, ale bardzo rzadko występujące w przyrodzie minerały. Stąd m.in. wynika ich wartość pieniężna, ale też i wartość jubilerska. Szczególnie atrakcyjne są przejrzyste kamienie, bez inkluzji (wrostków innych minerałów) i odpowiednio oszlifowane (co nadaje im charakterystyczny, mocny połysk). Sam termin “kamienie szlachetne” wielu osobom przywodzi na myśl jedynie diament i klasyczną trójkę w postaci szafiru, rubinu i szmaragdu. Kategoria ta jest jednak o wiele szersza i zawiera w sobie o wiele więcej rodzajów klejnotów niż mogłoby się wydawać.
Główny podział stosowany przy klasyfikacji danych kamieni oparty jest na ich twardości. Do grupy kamieni szlachetnych zaliczane są te, które w skali Mohsa plasują się powyżej siedmiu punktów (jest to dziesięciostopniowa skala twardości minerału, określana przez zdolność do jego zarysowania przez inny, twardszy minerał). Poza tym kryterium, o przynależności danego minerału do grupy kamieni może decydować również częstość jego występowania.
Skąd “biorą się” kamienie szlachetne?
Miejscem występowania kamieni szlachetnych są najczęściej… różnego rodzaju skały. Związane jest to z procesem ich powstawania – formują się one przez setki lat, najczęściej we wnętrzu ziemi, w otoczeniu innych minerałów, tworzących większe bryły. Stąd też duża wartość takich klejnotów – są one stosunkowo rzadko spotykane, ich wydobycie jest kosztowne, a dostępne zasoby systematycznie się
zmniejszają. Niektóre okazy tych drogocennych kamieni pamiętają jeszcze średniowiecznych czy starożytnych władców – są to dokładnie te same kamienie, które zdobiły m.in. pradawne insygnia królewskie.
Szlify kamieni szlachetnych
Czynnikiem, który nadaje kamieniom naturalnym piękną oprawę, uwydatniając ich niezwykły blask i barwy, jest oczywiście szlif. Poszczególne rodzaje klejnotów zazwyczaj posiadają charakterystyczny dla siebie sposób obróbki (np. szlif brylantowy czy szmaragdowy), ale można spotkać również te minerały szlifowane w inny sposób. Wszystko zależy właściwie od przeznaczenia kamienia i wizji jubilera. Wśród często spotykanych rodzajów szlifów wyróżnić możemy m.in. szlify okrągłe (np. brylantowy), kwadratowe (np. princess), podłużne (np. bagietkowy, owalny), kwadratowe (np. trillon, antyczny) lub inne, takie jak gruszkowy (w kształcie kropli) czy sercowy.
Kamienie szlachetne jako talizmany
Kamienie naturalne od zawsze owiane były mgiełką tajemnicy i magii. Dzieje się tak zapewne ze względu na to, że proces ich powstawania odbywa się setkami, tysiącami czy nawet milionami lat zupełnie bez udziału człowieka. Niektóre okazy różnych minerałów znajdowane były również w spadających na ziemię meteorytach. Ponadto, są to niezwykle rzadkie minerały, występujące zazwyczaj jedynie w konkretnych miejscach na świecie. Każdemu z kamieni szlachetnych przypisuje się inne właściwości, które to jednak często związane są z kolorem klejnotu:
- czerwone i różowe (np. rubin, granat) – symbol miłości, odwagi, żywiołowości i temperamentu;
- niebieskie i fioletowe (np. szafir, tanzanit, ametyst, topaz, turkus) – kolory nadziei, marzeń, ale także kojarzone z prawdą i spokojem;
- zielone (np. szmaragd) – barwa powiązana z siłami witalnymi, płodnością, dobrocią;
- żółte (np. cytryn, sułtanit) – symbolizuje mądrość, pewność siebie i trafność podejmowanych decyzji;
- czarne (np. onyks) – symbol siły, mocy życiowych, odwagi, stanowczości;
- bezbarwne i białe (np. diamenty, perły) – kolor czystości, harmonii, niewinności;
Biżuteria z kamieniami szlachetnymi w historii
Kamienie szlachetne od wieków stanowią symbol luksusu, władzy i piękna. Z tego powodu drogocenne klejnoty często stawały się elementami insygniów władzy królewskiej, a także biżuterii noszonej przez polityków czy gwiazdy. W historii znaleźć można kilka przykładów biżuterii, która dosyć wyraźnie zapisała się jako swego rodzaju symbol, a o których to pisaliśmy już na naszym blogu.
- pierścień z diamentem Elizabeth Taylor;
- biżuteria z szafirami należąca do brytyjskiej rodziny królewskiej;
- biżuteria z rubinami duńskiej rodziny królewskiej;
- Korona Andów z 477 szmaragdami;
Współczesna biżuteria z kamieniami szlachetnymi
Obecnie biżuteria z kamieniami naturalnymi znajduje się pośród najczęściej wybieranych przez naszych klientów typów ozdób. Wysoka jakość i atrakcyjna cena to czynniki, których kombinacja sprawia, że cieszy się ona taką popularnością i zaufaniem wśród naszych klientów. Firma Beryl jest jednym z największych w kraju producentów biżuterii z kamieniami naturalnymi. W naszym asortymencie znaleźć można kamienie naturalne oprawione w srebro próby 925 i złoto prób 585 i 750. Zróżnicowanie pod względem formy samej biżuterii (naszyjniki, zawieszki, pierścionki, kolczyki, broszki) oraz wzornictwa i zdobień (bez dodatkowych kamieni czy z oprawą np. cyrkonii czy markazytów) sprawia, że coś dla siebie znajdą u nas zarówno miłośnicy klasyki, jak i zwolennicy bardziej ozdobnej biżuterii i misternych zdobień. Warto również wspomnieć o szerokim wyborze samych kamieni – posiadamy w ofercie różnorodne kamienie, które ciężko znaleźć lokalnie gdzieś indziej. Wśród nich wyróżnić można m.in.: sułtanit, granat, cytryn, onyks czy tanzanit.