Darmowa dostawa od 199zł. Dowiedz się więcej

Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Kamienie naturalne

Kamienie naturalne o nieziemskim wyglądzie – turkus, opal, kamień księżycowy, labradoryt, larmimar

Przed nami kolejna część historii najpiękniejszych kamieni wykorzystywanych w jubilerstwie.  Poprzednio przybliżyliśmy już charakterystyki klasycznej trójki kamieni szlachetnych (szafiru,  rubinu i szmaragdu), najbardziej klasycznych klejnotów – diamentów oraz kilku grup mniej znanych,  ale nie mniej pięknych kamieni naturalnych. Dzisiaj zajmiemy się kamieniami o niezwykłych właściwościach optycznych.

Starożytny klejnot

Turkus jest bardzo rzadkim minerałem, który początki swojej sławy datuje na 3000 rok przed naszą erą, kiedy to zaczęto go wydobywać na zlecenie faraonów – o niezwykłym znaczeniu tego klejnotu świadczy fakt, że to właśnie turkusy zdobiły maskę i grobowiec Tutanchamona. W czasach starożytnych kamień ten uważany był za symbol zwycięstwa i służył jako talizman zapewniający przychylność
niebios. Największe złoża (eksploatowane do dzisiaj) znajdują się na terenie Iranu – stamtąd pochodzą najpiękniejsze okazy tych turkusów. Kamienie te były również bardzo cenione przez Indian, którzy wykorzystywali je do wyrobu biżuterii jeszcze w czasach przed Kolumbem.

Turkus jest bardzo cenionym materiałem jubilerskim, a biżuteria z tym kamieniem jest popularna szczególnie latem – ze względu na swój cudowny, intensywny kolor oraz niejednolitą strukturę. Szczególnie pięknie prezentują się duże zawieszki czy pierścionki z naturalnym turkusem, które znajdą Państwo w naszym sklepie.

Niesamowita gra kolorów

Opal jest jednym z najbardziej niesamowitych kamieni jubilerskich – charakterystyczne są dla niego różne zjawiska optyczne, w tym oczywiście opalizacja (gra kolorów zmieniających się w zależności od
kąta padania światła). Opal jest jednym z najcenniejszych minerałów wykorzystywanych do produkcji biżuterii, a tym najbardziej wartościowym spośród opali jest ten różowy. Dosyć często spotykane są
również opale białe, niebieskie i zielone. W czasach przed Kolumbem opal był ceniony wyżej niż złoto, co może świadczyć o jego niezwykłym znaczeniu w jubilerstwie, a obecnie jest on oficjalnym kamieniem Australii. W naszej ofercie znajdą Państwo szeroką gamę wzorów biżuterii z naturalnym opalem we wspomnianych wcześniej barwach – coś odpowiedniego dla siebie znajdą tam zarówno fani klasyki i stonowanej biżuterii, jak i zwolennicy nieco bardziej ekstrawaganckich ozdób.

Kamień z księżycowego światła

Kamień księżycowy jest minerałem, który wykazuje szczególne właściwości optyczne. Na pierwszy rzut oka można dostrzec świetlistą białą lub szarą poświatę z podłużnym odblaskiem sprawiającym wrażenie
przesuwania się po jego powierzchni przy poruszaniu nim. Nazwa kamienia pochodzi właśnie od tego delikatnego blasku, który przywodzi na myśl światło księżyca. W starożytności wierzono, że minerał ten powstaje, gdy światło księżyca pada na zwykłe kamienie, a ich atrakcyjność wzrasta i maleje wraz ze zmianą faz księżyca.

Szczególnie pięknie prezentują się duże klejnoty w delikatnej srebrnej oprawie, która jedynie podkreśla urodę tego niezwykłego kamienia – pierścionki czy zawieszki w takim stylu znajdą Państwo w naszym sklepie.

Najpiękniejszy kamień świata

Właśnie w ten sposób często określa się labradoryt. “Przydomek” ten zawdzięcza on niezwykłej grze barw, którą można dostrzec na jego powierzchni – niebieski miesza się z zielenią, fioletem i złotem. Do tego kamień ten poprzecinany jest licznymi wrostkami innych minerałów i subtelnie zmienia zabarwienie pod wpływem natężenia i rodzaju oświetlenia. Nazwa minerału pochodzi od miejsca, gdzie odkryto jak dotąd jego największe złoża – półwyspu Labrador. Co ciekawe, labradoryt wykorzystuje się powszechnie nie tylko w jubilerstwie, ale również w budownictwie – jako kamień dekoracyjny.

Klejnot z Atlantydy

Larimar to kamień o przepięknej głębokiej błękitnej barwie. Jest to stosunkowo “młody” minerał – pierwsze wzmianki o nim pochodzą z początku XX wieku, a opracowanie jego charakterystyki jako kamienia szlachetnego datuje się na lata 70. XX w. Nazwa kamienia jest kombinacją pierwszej sylaby imienia córki jego odkrywcy (Larissa) oraz miejsca jego pochodzenia mar (hiszp. morze). Klejnot ten ma niezwykle egzotyczny charakter i najpiękniej prezentuje się w misternie zdobionych srebrnych oprawach.