Darmowa dostawa od 199zł. Dowiedz się więcej

Brak produktów w koszyku.

Kamienie naturalne – zultanite, tanzanit, aleksandryt, morganit, turmalin

Kamienie naturalne to bardzo rozległa grupa minerałów wykorzystywanych m.in. w jubilerstwie. Są one tak cenne przede wszystkim ze względu na niezwykle atrakcyjny wygląd, ale również ogromną wartość pieniężną i kolekcjonerską. Temat ten poruszaliśmy już na naszym blogu – o innych kamieniach możesz poczytać w poprzednich wpisach.

Magiczny kamień z kraju sułtanów

Niezwykły klejnot, który swoją nazwę zawdzięcza muzułmańskim władcom, pochodzi z terytorium Turcji i naturalnie występuje tylko w tym miejscu na świecie, co sprawia, że jest on niesamowicie cennym klejnotem. Kamień ten był niegdyś synonimem władzy i wysokiej pozycji społecznej. Jego niecodzienne właściwości związane są ze zmianą koloru spowodowaną zmianą natężenia światła w otoczeniu. W cieniu przybiera on barwę głębokiego brązu, natomiast przy odrobinie światła i w zależności od kąta jego padania robi się bardziej przejrzysty i przechodzi w soczysty limonkowy odcień zieleni.

Biżuteria z sułtanitem w dawnych czasach była jednym z bardziej wyszukanych podarunków, jakie mogła otrzymać kobieta. W związku z tym takie prezenty często otrzymywały wybranki sułtanów. Jego niecodzienne właściwości były bardzo intrygujące, a sam nieco tajemniczy wygląd sprawiał, że biżuteria nabierała bardziej luksusowego charakteru. Najbardziej znanym przykładem osoby obdarowanej tym wyjątkowym prezentem jest sułtanka Hurrem, ukochana Sulejmana Wspaniałego. Legenda głosi, że nawet niezbyt urodziwa kobieta, która miała na sobie biżuterię z zultanite, od razu stawała się bardziej atrakcyjną partią w oczach płci przeciwnej.

W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno piękne kolczyki, zawieszki czy bransoletki z sułtanitem w srebrnej oprawie bez dodatkowych ozdób, które doskonale sprawdzą się na co dzień, jak i nieco bardziej bogato zdobione kolie, idealne do wieczorowych kreacji.

Niebieski klejnot z Tanzanii – miłość Elizabeth Taylor

Tanzanit jest kamieniem o nasyconej niebieskiej, czasem fioletowej lub fioletowo-niebieskiej barwie. Wykazuje bowiem właściwości podobne do sułtanitu, zmienia swój kolor w zależności od rodzaju, natężenia i kąta padania światła. Kryształy o takim zabarwieniu są jednak rzadkością, a znacznie częściej spotyka się jego brązową, szarą lub żółtą odmianę. Nie bez powodu jednak to ta niebiesko-fioletowa uważana jest za najcenniejszą pod względem jubilerskim. Zgodnie z tym, co mówi nazwa klejnotu, został on odkryty na Tanzanii i to właśnie tam zlokalizowane są jego największe złoża. Jeśli natomiast chodzi o częstość
występowania, jest to niezwykle rzadki minerał (tysiąc razy rzadszy od diamentu!), co z pewnością sprawia, że biżuteria z tym kamieniem jest wyjątkowo ekskluzywnym podarunkiem.

Jako jedną z pierwszych osób, które poznały się na wartości i pięknie tego kamienia jest oczywiście ogromna miłośniczka biżuterii i jednocześnie gwiazda kina, aktorka Elizabeth Taylor. To właśnie ona zaraz po odkryciu nowego minerału i wprowadzeniu go do produkcji biżuterii rozpromowała go i uczyniła jednym ze swoich ulubieńców.

Tanzanit jest minerałem stosunkowo niedawno wprowadzonym do “kanonu” kamieni używanych w jubilerstwie – do gemmologii wprowadzono go dopiero 50 lat temu. Szacuje się jednak, że jego złoża wyczerpią się już za około 30-40 lat, zatem jego wartość jest naprawdę ogromna.

W naszym sklepie znajdą państwo subtelną biżuterię z tanzanitem o przepięknym chabrowo-fioletowym kolorze, w delikatniej srebrnej oprawie. Tego rodzaju ozdoby doskonale sprawdzają się jako biżuteria modowa, ponieważ pasują praktycznie na każdą okazję.

Wyjątkowy minerał o kosmicznym zastosowaniu

Aleksandryt jest kamieniem odkrytym na terenie Rosji, gdzie przypadkowo natrafiono na złoża tego minerału podczas poszukiwań szmaragdów. Wykazuje on niezwykłą właściwość – w zależności od rodzaju oświetlenia (naturalnego lub sztucznego) zmienia barwę z zielonej na czerwoną. Jego najcenniejsze okazy wydobywano na Uralu, Sri Lance, w Brazylii czy Birmie. Nazwany na cześć rosyjskiego władcy Aleksandra II. Jego właściwości zmiany koloru w zależności od źródła światła stały się inspiracją dla inżynierów pracujących przy technologiach wykorzystywanych w przestrzeni kosmicznej. Ich praca doprowadziła do opracowania metody produkcji syntetycznego aleksandrytu, który znalazł zastosowanie w statkach kosmicznych i sztucznych satelitach – odfiltrowuje część szkodliwego promieniowania w przestrzeni kosmicznej, gdzie nie występuje żadna naturalna ochrona przed nim.

Kamień romantyków

Morganit jest bardzo cennym minerałem przybierającym barwy od przezroczystej, aż do mocno różowej. Najbardziej atrakcyjnymi z jubilerskiego punktu widzenia są jednak te o przezroczysto-bladoróżowym i różowym odcieniu. Klejnot ten wykazuje właściwość zmiany barwy w zależności od oświetlenia. Ze względu na swój subtelny odcień kojarzony jest z romantyzmem, uczuciem i delikatnością – przez co często stanowi ozdobę pierścionków zaręczynowych. Wyjątkowo pięknie prezentuje się w zestawieniu z diamentami i białym lub różowym złotem.

Minerał miliona barw

Nazwa minerału nawiązuje do języka używanego na Sri Lance – turmali określa zdolność do przyciągania popiołu z ognia (po podgrzaniu). Występuje w wielu różnych kolorach (od bezbarwnych, po żółte, zielone, niebieskie, fioletowe, czerwone, brunatne, aż po czarne), ale spotkać można również odmiany wielobarwne (tzn. kilka kolorów w obrębie jednego kryształu – np. turmalin arbuzowy). Turmaliny stanowią element niezwykle cennej i ekskluzywnej biżuterii, są kamieniami niespotykanej wręcz wartości jubilerskiej. Najpiękniejsze okazy pochodzą z Brazylii, Tanzanii, Nigerii czy Kenii.